top o serwisie o nas nasza podroz kontakt newsletter strona glowna www.honeymoonstory.net www.podrozposlubna.com
Relacje Moni i przybysza
Nasz blog o podróżach
Zobacz najnowszy wpis i inne ciekawostki oraz porady o podróżowaniu

czytaj więcej



Nasza książka "Goniąc marzenia" już jest w sprzedaży :)

Przeczytaj recenzję Marka Kamińskiego
Zdjęcia moni i przybysza
Zdjecia Moni i Przybysza Etap trasy / Galeria zdjęć:



KategorieWybierz kraj:



Jesteś
niezalogowany/a
Zaloguj

Poznaj relacje użytkowników
Relacje Moni i Przybysza
Wielkanoc – Semana Santa w Peru, w Ayacucho
Zawsze mówiliśmy, że podczas podróży najcenniejsze, oprócz przyrody, są dla nas spotkania z miejscowymi mieszkańcami. A uczestniczenie i obserwowanie obchodów miejscowych świąt i festiwali jest największym przeżyciem. To dlatego wizyty w wioskach na wyspach Pacyfiku, uczestniczenie w pogrzebie w Indonezji czy święta w Laosie, są naszymi najlepszymi wspomnieniami. Dlatego zależało nam, żeby w katolickiej Ameryce Południowej spędzić Wielkanoc w dobrym miejscu. W dobrym, tzn. w takim, w którym obchody tego święta przyjmują wyjątkową formę. W miejscu, gdzie będzie dużo miejscowych osób, gdzie lokalna kultura miesza się z katolicką religią. Wiedzieliśmy, że w Andach peruwiańskich i boliwijskich zamieszkałych przez Indian musi dziać sie coś. I tak w trakcie tych poszukiwań znaleźliśmy Ayacucho.

Już sam opis Ayacucho i całego regionu był bardzo zachęcający. Położone na wysokości ponad 2700 m w centralnych Andach peruwiańskich, w regionie poza tzw. Gringo Trail, czyli dobrze przetartym i pełnym białych turystów oraz czekających na nich lokalnych przedsiębiorców. Nie ma tu wielkiej turystyki, ale jest prawdziwe Peru. Samo Ayacucho to podobno drugie najciekawsze miasto po słynnym Cuzco. A podczas Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia, miasto to zamienia sie w jeden wielki festiwal.

Prawdziwa droga krzyżowa
Wszystko zaczyna się już pierwszą procesją w piątek przed Niedzielą Palmową i trwa przez 10 dni do Wielkiej Niedzieli. Viernes Santo, czyli Wielki Piątek zaskoczył nas już z samego rana. Była to inscenizacja biblijna drogi krzyżowej. Kilkadziesiąt osób odpowiednio ubranych z wielką pasją odgrywało przez kilka godzin poszczególne sceny. Był Jezus z koroną cierniową, biczowany i poniżany. Był Piłat i rycerze konni. Była matka Chrystusa i lamentujące kobiety. Jezus niósł ciężki krzyż potykając się i przewracając z głównego placu przez całe miasteczko na wysokie pobliskie wzgórze. Setki uczestników podążały za nim. Nawet stare Indianki w tradycyjnych strojach ciężko wdrapywały sie na sam szczyt. Ostatecznie Jezus razem z dwoma innymi złodziejami został ukrzyżowany na wzgórzu. Nie było to co prawda prawdziwe ukrzyżowanie, które ma miejsce na Filipinach. Ale wyglądało bardzo realnie. I na sam koniec ciało zmarłego Jezusa zostało przeniesione do glinianego grobu na owym wzgórzu, co zakończyło inscenizację. O dziwo, nie było ani jednego duchownego. Wszystko zostało zorganizowane przez samych mieszkańców Ayacucho.

... To są fragmenty naszych oryginalnych relacji z podróży. Na ich podstawie powstała książka Goniąc marzenia, czyli podróż poślubna dookoła świata Zapraszamy do lektury! :) ...

Wielka Sobota – smutek i czy fiesta
Obchody Wielkiej Soboty są zupełnie inne. W lokalnych wierzeniach dominuje pogląd, że skoro Jezus nie żyje i jeszcze nie zmartwychwstał, nie ma czegoś takiego jak grzech. W związku z tym rozpoczyna sie regularna najprawdziwsza fiesta. Od wczesnego popołudnia na brukowanych kolonialnych uliczkach tańczą i śpiewają tłumy, grajkowie maszerują, a piwo leje się hektolitrami. Przez ten tłum przedzierają się paradujący na koniach lokalni peruwiańscy gauczowie.

Pascua Toro - corrida
Wszyscy podekscytowani oczekują ulicznej corridy, Pascua Toro, czyli biegających po ulicach rozwścieczonych byków.

...

Nie ma w Peru tradycji dzielenia sie jajkiem, ani Lanego Poniedziałku jak w Polsce. Ale choć nie będziemy mokrzy w tym roku, to warto było tu przyjechać.

Wielkanoc 2008



Zobacz zdjęcia z niesamowitej drogi krzyzowej i procesji
kliknij tutaj



Zobacz zdjęcia z ulicznej corridy i fiesty swiatecznej
kliknij tutaj



Przeczytaj pierwsza relacje z Peru
kliknij tutaj